Je léto a doba letních dovolených, s rostoucí teplotou a příjemnými dny jako by ubývalo bolesti a nemocí. Naše neduhy pomalu mizí.
Když pak máme odjet na dovolenou do horkých destinací, často zapomínáme, že nás tam čeká něco jiného, než naše poklidné středoevropské léto. Najednou jsme vystaveni odlišným druhům bakterií, nekončícím vysokým teplotám a zároveň neúprosným klimatizacím, což má často za následek problémy jako jsou zvýšená teplota, zažívací potíže, nespavost, nachlazení a různé záněty nebo opary.
Takovéto obtíže nám mohou pokazit dovolenou, na kterou jsme se celý rok těšili.
Na co se zaměřit?
V první řadě je potřeba lékárničku nezapomenout doma. V prázdninových destinacích může být často nejbližší lékárna daleko nebo může mít být zavřena. Základem cestovní lékárničky by měly být samozřejmě běžné léky, které pravidelně užíváme, nebo které mohou pomoci v akutní situaci – proti bolesti, horečce, alergii či průjmu. Co ale často opomíjíme, jsou doplňky stravy, které nám mohou pomoci nepříjemným stavům vůbec předejít, nebo je alespoň zmírnit.

Jaké doplňky stravy si tedy přibalit s sebou na dovolenou?
Probiotika – první pomoc pro zažívání
Neznámé potraviny, exotické kuchyně nebo jen stres z cesty – to vše může rozházet naše zažívání. Probiotika pomáhají udržet rovnováhu střevní mikroflóry a předcházet cestovatelskému průjmu i zácpě. Na rozdíl od ostatních léků, je ale ideální začít s užíváním probiotik už před cestou samotnou. Prospěšné bakterie se tak usídlí ve střevě ještě před konzumací potenciálně nebezpečných pokrmů a mohou tak lépe ochránit naše střeva v průběhu dovolené. Praktická jsou probiotika ve formě žvýkacích tablet, které nevyžadují skladování v chladu a které snesou jakoukoliv teplotu, příkladem je náš Lactocare.
Hořčík – proti únavě i křečím
Teplo, pohyb a dehydratace zvyšují spotřebu minerálů v těle. Hořčík přispívá ke snížení únavy, normální činnosti svalů a nervového systému. Hodí se nejen sportovcům, ale každému, kdo plánuje aktivní dovolenou nebo se hůře přizpůsobuje teplotním výkyvům. Alternativou k dobře známému horčíku je GABA – kyselina gama – aminomáselná, která má příznivý vliv na náš spánek a relaxaci.
Vitamin C a přírodní vitaminy B – ochrana před „nachlazením z klimatizace“
Klimatizace v letadle, hotelu či autě může oslabit náš imunitní systém. V našich podmínkách nejsme zvyklí na tak silné používání klimatizace a na tak velké teplotní rozdíly, které je nutné zvládat během malého časového rozpětí. Vitamin C ve spojení s přírodními vitaminy B podporují obranyschopnost organismu a mohou snížit riziko nachlazení. Nezapomínejte také na teplejší oblečení do letadla nebo do dopravních prostředků. My nezapomínáme také na StrongImun D+, který nás dokáže vrátit do psychické i fyzické pohody. Přírodní B vitaminy, v něm obsažené, mohou také sloužit jako prevence oparů ze sluníčka.
Melatonin a GABA – když se vám nedaří usnout

Změna prostředí, cestování přes časová pásma nebo jen horké noci – všechno to může narušit náš spánek. Zatímco melatonin je hormon a je ho vhodné užívat jen krátce při nespavosti způsobené přesunem přes časová pásma – jetlagem, GABA – kyselina gama – aminomáselná je šetrnou přírodní alternativou s obdobným účinkem jako melatonin, navíc, obdobně jako hořčík, zmírňuje únavu a navíc zvyšuje pocit relaxace. Najdete ji v našem přípravku Notty lavanda.
Závěrem
Připravte se i na scénáře, které vypadají v našem mírném létu nepravděpodobně. Většina dovolenkových destinací nabízí mnohem větší kontrasty a na ty je potřeba se připravit. Problémy je potřeba řešit hned na začátku, jinak se vystavujeme nebezpečí zkažené dovolené. Nezapomínejte také na teplejší oblečení do klimatizovaných prostor a vhodné formy léků a doplňků stravy do vysokých teplot.
Foto od Lawrence Krowdeed z Unsplash