Co je endosomální železo?

Železo je důležitým prvkem pro naše tělo, ne vždy je ale snadné ho do těla správně a efektivně doplnit.

Železo je klíčový prvek nezbytný pro správné fungování lidského organismu. Podílí se na transportu kyslíku, energetickém metabolismu a řadě dalších důležitých biochemických procesů. Nedostatek železa vede k únavě, snížené imunitě či anémii*. Jak ale zajistit jeho optimální vstřebávání bez nepříjemných vedlejších účinků?

Proč je železo tak důležité?

Nedostatek železa způsobuje anémii, tedy onemocnění, při němž je v krvi sníženo množství hemoglobinu a červených krvinek. To vede k omezení přenosu kyslíku do tkání, což způsobuje řadu zdravotních problémů.  

Časté projevy nedostatku železa jsou: 

  • Únava, snížená výkonnost, bledost
  • Oslabená imunita
  • Bušení srdce a hučení v uších
  • Zhoršená koncentrace
  • Lámání nehtů a padání vlasů

Nedostatek železa může způsobovat únavu

Anémie z nedostatku železa je přitom celosvětovým problémem. V našich podmínkách se vyskytuje u 5 % mužů a 8–20 % žen, přičemž v rozvojových zemích postihuje 30 až 70 % populace. Anémií z nedostatku železa jsou častěji postiženy ženy. U nichž je příčinou menstruace (ztráta krve obecně), těhotenství nebo laktace. Ohroženi jsou ale také vegetariáni a vegani, jedinci s jednostrannou stravou, poruchami vstřebávání nebo starší lidé. 

Na rozdíl od některých vitaminů a dalších látek, u kterých je jejich doplnění do organismu poměrně jednoduché, může být se vstřebáváním železa spojena řada potíží.


Problém s běžnými formami železa

Konvenční železité přípravky, tzv. dvojmocná železa (např. síran železnatý), jsou rozpustné ve vodě, což umožňuje jejich snadné vstřebávání. Bohužel, často mají vedlejší účinky jako jsou nevolnost, zácpa nebo střevní obtíže. Nevstřebané železo navíc negativně ovlivňuje střevní mikroflóru a může reagovat s jinými minerály či vitaminy, přičemž vznikají škodlivé volné radikály.

Alternativou jsou pyrofosfátové formy železa – trojmocná železa (Fe³⁺), které mají méně vedlejších účinků, ale jejich vstřebatelnost je nízká. Řešení nízké vstřebatelnosti přináší mikronizace (zmenšení částic železa) a enkapsulace (obalení jednotlivých částic pro prevenci opětovného shlukování) které zvyšují biologickou dostupnost železa.

Co je endosomální železo?

Abychom si mohli odpovědět na otázku, co je to endosomální železo, je potřeba si říct, že běžná železa jsou do buněk střevní stěny absorbována enterocyty (střevní buňky) prostřednictvím transportéru DMT-1. Endosomální železo kromě této transportní cesty využívá pro vstřebávání také endocytózu přes M buňky Peyerových plátů. Použitím dvou způsobů vstřebávání je dosaženo efektivnějšího vstřebávání železa do organismu.

Jako optimální pro využití endocytózy se ukázala velikost částic menší než 1 µm.  Studie, zaměřující se na porovnání vstřebávání mikronizovaných trojmocných želez, ukazují, že železo s částicemi většími než 1 µm může zůstat zachyceno v M buňkách a dále se nevstřebává.

Endosomální železo SunActive® Fe, vyráběné patentovanou technologií mikronizace a enkapsulace najdete v našem doplňku stravy FERROCENTO® forte C. Technologie SunActive® umožňuje dosáhnout průměrné velikosti železitých částice 0,3 µm. Částice jsou enkapsulovány do obalu z maltodextrinu a lecitinu. Ten zabraňuje shlukování částic a umožňuje dosáhnout postupného uvolňování po dobu 6 hodin. Zamezuje také vzniku gastrických obtíží.  Endosomální železo SunActive® Fe bylo ve studii absorbováno až 4x lépe než jiná mikronizovaná železa.

Výhody endosomálního železa SunActive® Fe
  • Lepší vstřebatelnost než běžné formy železa
  •  Žádné vedlejší účinky – nevolnost, zácpa či bolesti břicha
  • Postupné uvolňování po dobu 6 hodin
  • Efektivní absorpce přes M buňky – transportní mechanismus využívaný jen mikročásticemi železa
  • Žádná železitá pachuť
Ferrocento Forte C

Shrnutí

Endosomální železo představuje revoluční přístup v doplňkovém užívání železa.  SunActive® Fe, které se vyznačuje vysokou biologickou dostupností bez typických nežádoucích účinků, najdete v našem doplňku stravy FERROCENTO® forte C. Ten obsahuje 30 mg železa v jedné tabletě, což je doporučená a dostatečná denní dávka pro těhotné a kojící ženy. Navíc obsahuje 80 mg vitaminu C pro ještě lepší vstřebávání železa.

*Anémie z nedostatku železa se nazývá sideropenická anémie a patří mezi nejčastěji vyskytující se anémie. Její příčinou je nedostatkem železa v těle. Kostní dřeň, ve které se produkují červené krvinky, potřebuje železo k tvorbě hemoglobinu. Bez potřebného množství železa se nevytvoří potřebné množství hemoglobinu pro červené krvinky.)

Foto Devon Divine z Unsplash

Total
0
Shares
Mohlo by vás zajímat